Şerit Testere Nasıl Bilenir?

Şerit Testere Nasıl Bilenir?

Şerit testereler, eğrileri ve düzensiz şekilleri kesmeniz gerektiğinde benzersiz birçok yönlülük sağlar. Ancak elbette bunu sağlamanın tek yolu keskin şerit testere bıçakları kullanmaktır.

Kör bir bıçağı yenisiyle değiştirmek mantıklıdır, ancak bazen en iyi değeri eski bir bıçağı değiştirmek yerine sadece bilemekle elde edebilirsiniz. Bıçağınızı değiştirmeden önce iki ya da üç kez bilemeyi deneyebilirsiniz.

Şerit testere bıçağınızı keskinleştirmek için iki seçeneğiniz vardır: bıçağı manuel olarak bileyin ya da mekanik bir bileme makinesi kullanın.

Bıçağı manuel olarak bileme

Şerit testere bıçağınızı elle bilemek, çok sayıda diş göz önüne alındığında zor bir görev gibi görünebilir, ancak aslında nispeten basit bir işlemdir ve bıçakları çok sık bilemeyi planlamıyorsanız mekanik bir bileme makinesi satın almaktan çok daha ucuza mal olur.

Bir çivi veya başka bir yabancı cisimle karşılaştığında, bıçağın yalnızca en kör kısımlarını keskinleştirebilirsiniz. Ancak diğer durumlarda bıçağı tamamen bilemeniz gerekebilir. Bu adımları kullanarak hem kısmi hem de tam keskinleştirme gerçekleştirebilirsiniz.

Başlamadan önce aşağıdaki araçları edinin:

  • Eldivenler ve göz koruması,
  • Düz yüzeyli bileme taşı,
  • Bir Dremel aleti, el eğesi veya kalem taşlama makinesi,
  • Şerit testere veya ev yapımı bir aparat.

Artık keskinleştirmeye hazırsınız. Bileme işlemi boyunca, dişlerin açılarını değiştirmeden bıçağın orijinal kenarlarını korumaya çalışmak istediğinizi unutmayın.

Mekanik bileme makinesi

Manuel bileme paradan tasarruf etmenizi sağlasa da, genellikle sinir bozucu ve zaman alan bir işlemdir. Mümkün olduğunca en iyi şekilde yararlanmak isteyeceğiniz düzinelerce testere bıçağınız varsa, bileme makinesi satın almak akıllıca olabilir. Özel bileme makineleri, bileme sürecini önemli ölçüde daha yönetilebilir kılarak, size başka bir yere yatırım yapabileceğiniz zaman ve enerji tasarrufu sağlar.

Metal Yorgunluğu” başlıklı blog yazımıza gidebilir ya da Kar-Tes Kesici Takımlar Blogu’muza geri dönebilirsiniz.